"Бисери" от матури - а дали?
Прочетох поредните "бисери", които "всезнаещите" литератори са извлекли от работите на горките ни деца. Те не могат да се защитят, но аз ще се опитам да ги защитя, защото нещата не винаги са такива, каквито изглеждат и ако децата правят смешни или глупави неща, обикновено вината за това е престъпно нехайство на възрастните - учители, родители - все едно - всички сме виновни.
- Този дъб е борът, който расте в дома на Гераците. => Нима очаквате деца израсли в панелни апартаменти в блокове, заобиколени от паркинги да правят разлика между думите бор, дърво и дъб!
- В творбата се очертава двубой между тримата герои. => Тук няма противоречие - очевидно са се били двама срещу един. От логическа и езикова гледна точка изречението е безупречно. Нека ви напомня - казва се "Футболен двубой" въпреки, че играят отбори от по 11 човека. Не се казва "многобой", нито "двадесетидвубой".
- Яворов в това стихотворение описва българския народ като заточен на един кораб. => Като зная, че поетите често сами не знаят какво искат да кажат, а просто се опитват да облекат в рими чувствата си не се учудвам на това изречение.
- Яворов е един от най-изтЪканите творци на българската литература. => Не бих критикувал - доста от дипломираните и работещи журналисти също не биха направили разлика мужду двете думи.
- Стихотворението "Задоченици"... => Обикновена правописна грешка, особено в свят без заточеници.
- Ако се задълбочим по-дълбоко в определени творби, може да открием дълбок и тежък аспект. => Това просто го чувам от устата на учителя - може да се е пошегувал, но децата са го харесали.
- Лирическият герой ОПЯВА своя роден край, понеже заминава за чужбина. => Това не е бисер - това е животрептущата истина... :)
- Без родина човек живее само по повърхността на света. => Е-е, хайде сега, да не би да не разбирате какво е искало да каже детето?!
- Човек, изгубил родината си, се превръща в предадено животно. => Бих искал да чуя от този, който е "открил" този бисер, какви са му съображенията против него.
- Вапцаров убил баща си с мотика. => Нормално вестникарско заглавие - дори доста грамотно, макар и лъжливо - това дете е готово за журналистиката.
- Героят е качен на коня на Крум. Той вижда шосе, след туй трева и започва да задава много въпроси. => Ако съм качен на коня на Крум (ако се има предвид Кан Крум) и видя шосе, и то е асфалтирано от Б.Б. и аз ще започна да задавам въпроси.
- Изкуството има приятно свойство да се нагажда на всеки поотделно. => Абсолютно точно наблюдение, нека си припомним как всеки обществен строй си припознава своето изкуство, а всеки творец се опитва да се нагоди към средата си, за да има пари за хляб... Има и изключения, разбира се...
- В дървото край шосето ръмят славеи. => Пак ще кажа - от апартамента няма как да чуеш нито ръмеж нито песен на славеи - как очаквате децата да правят разлика? Добре, че не е "ръмжат славеи".
- В началото героите се срещат случайно, като участват в пътнотранспортно произшествие, а в следващия момент се целуват, сякаш са двойка. => Недоумявам защо не харесвате това изречение. Дори е доста морално. Днес хората се целуват и правят дори по-лоши неща без да са двойка...
- Първо от холера се разболява лирическият герой на Дебелянов, а после и своя автор. => Не зная фактите, не мога да отсъдя кой пръв се е разболял.
- Балканът вече не е баща на лирическия герой, а негова майка. => може би е говорил за Балканиада :)
- Затова лирическият герой открива надежда в планината, която няма как да му помогне физически, но поне психически => Даа, всички имаме нужда от психическа помощ, проверяващите на матурите - най-много.
- Героят на Ботев осъзнавал, че Балканът е най-доброто място за оставяне на трупа му. Там зверове и природни масиви ще бдят над костите му вечно. => Не ми казвайте, че не харесвате тази мисъл. А какво предлагате на лирическия герой? Да бъде погребан с почести, а при смяна на политическата конюнктура депутатите да започнат да му дрънкат кокалите - и в пряк и в преносен смисъл!
- Стихотворението е написано в рима, което нерядко се наблюдава при поетите. => Това изречение граматически и смислово е АБСОЛЮТНО точно.
- Кирил и Методий са двама братя близнаци, единият от които е кръгъл сирак. => Подобно нещо съм чел и преди 1989 г. Предполагам, че проф Божидар Димитров може да каже откъде идва объркването.
- Генерал Вазов бил истински мъж и спял с обикновените войници. => Напълно в унисон със съвременните разбирания за западната армия. Нека напомня, че дават под съд президента Тръмп, затова, че е против гейовете в армията. Разбира се ген. Вазов е герой, чиито кокали не бива да дрънкаме, но като цяло изречението е напълно политкоректно.
- Първите любовни успехи на Павел били лоши - оженил се. => Това изречение е извадено от творбата от проверяващ - жена.
- Неговите очи с нежност се гледаха едно друго. => Да не би да усещам някаква дискриминация тук? На тези хора преди им викахме "инвалиди", а децата в жестокостта си ги наричаха "кривогледи изроди". Сега либералите ги наричат "хора в неравностойно положение", като чувам, че дори и тази дума била прекалено силна и неполиткоректна...
- Тениската на моряка беше разкопчана догоре. => Днешните деца нямат никаква представа за частите на военното или моряшката облекло. Не ги съдете строго.
- Поетите на XIX век били леконравни: тях често ги убивали на дуел. => Вярно - и може да се каже и така: Ако не умееш да стреляш или да се дуелираш - затваряй си устата!
- Кълвачът сяда и почва да гризе дървото. => С това съм съгласен. Правилното изречение звучи така: "Кълвачът сяда и започва да чука дървото." Но предполагам, драги проверяващи, че ако беше написано това, също щяхте да кажете, че е "бисер".
- По площада, марширувайки, минаха танкове. => Както и за дрехите, тук става дума за неразбиране на военната терминология, която си е специфична отвсякъде.
- Селянинът бил заможен: имал свиня и жена. => В средновековието за да демонстрираш богатство е трябвало да имаш свиня, дори е живеела в къщата при всички... не виждам нищо странно в това изречение.
- Художникът бил поразен от позата на нейното лице. => Женско лице - очевидно - усмихва се, а всъщност иска да ти издере очите...
- В потурите на Бай Ганьо се крие най-голямото му богатство. => Потурите са вид панталон, нали? Поясът е вид колан, нали? Който държи потурите. Защо ви е чудно това изречение. Дори и анализирайки го от страна на мръсното подсъзнание пак е абсолютно вярно.
- Бай Марко бил генерален спонсор на Априлското въстание. => Еее стига де, нали богатите били добри хора, пък бедните сме били мързеливи. Ако не беше бай Марко още щяхме да сме под византийски иго...дори.
- Баба Илийца не обръща внимание на факта, че е жива. => Това е характеристика на почти всички съвременни баби - нищо странно.
- Макар че хъшовете са заклети алкохолици, те са борци за свобода и са достойни за уважение. => Чел съм Хъшове отдавна - в училище - преди почти 40 години, но и аз съм останал с това впечатление.